Infinix GT 40 Pro Price in Pakistan
Infinix GT 40 Pro
Rs. 49,999
Coming Soon
Colors
Infinix GT 40 Pro Price & Specifications
| Release Date | 13-08-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 162.7 x 75.9 x 8.1 mm |
| Phone Weight | 187 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 108 MP + 2 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
Infinix GT 40 Pro price in Pakistan is 49,999 PKR. Infinix GT 40 Pro is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Infinix GT 40 Pro launched with impressive color options Cyber Black,Mirage Silver. Infinix GT 40 Pro phone weighs only 187 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix GT 40 Pro is set up with a 108 MP + 2 MP + 2 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G77 MC9 ensure the smooth performance of Infinix GT 40 Pro. The Display of Infinix GT 40 Pro supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.67 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix GT 40 Pro price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix GT 40 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 49,999 |
| Release Date: | August 13, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Infinix GT 40 Pro Price and Specs
| Infinix GT 40 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 49,999 |